Опубліковувач

Informacja dla pracodawców zainteresowanych ubieganiem się o środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego w roku 2025

Powiatowy Urząd Pracy w Zambrowie  informuje, że w dniach 13.01.2025r. -  31.01.2025r. będzie uruchomiony nabór wniosków w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego na  finansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców. Informacja o naborze zostanie umieszczona na tablicy informacyjnej w siedzibie urzędu pracy oraz w postaci elektronicznej z wykorzystaniem stron internetowych Urzędu. W ogłoszeniu zamieszczony zostanie termin rozpoczęcia i zakończenia naboru wniosków oraz elementy, które będą brane pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosków.
O pomoc w 2025 roku  mogą ubiegać się  pracodawcy, którzy spełniają Priorytety wydatkowania środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego ustalone przez Ministra właściwego do spraw pracy w porozumieniu z Radą Rynku Pracy:

Priorytety wydatkowania środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego na 2025 rok to:
  1. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w zawodach określonych jako deficytowe na danym terenie tj. w powiecie lub w województwie
  2. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
  3. Wsparcie kształcenia ustawicznego pracodawców i ich pracowników zgodnie z potrzebami szkoleniowymi, które pojawiły się na terenach dotkniętych przez powódź we wrześniu 2024 roku.
  4. Poprawa zarządzania i komunikacji w firmie w oparciu o zasady przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi, rozwoju dialogu społecznego, partycypacji pracowniczej i wspierania integracji w miejscu pracy.
  5. Promowanie i wspieranie zdrowia psychicznego oraz tworzenie przyjaznych środowisk pracy poprzez m.in. szkolenia z zakresu zarządzania wiekiem, radzenia sobie ze stresem, pozytywnej psychologii, dobrostanu psychicznego oraz budowania zdrowej i różnorodnej kultury organizacyjnej.
  6. Wsparcie cudzoziemców, w szczególności w zakresie zdobywania wiedzy na temat polskiego prawa pracy i integracji tych osób na rynku pracy.
  7. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji niezbędnych w sektorze usług zdrowotnych i opiekuńczych.
  8. Rozwój umiejętności cyfrowych.
  9. Wsparcie rozwoju umiejętności związanych z transformacją energetyczną.
     
Przy rozpatrywaniu wniosku Urząd  uwzględnia:
  1. zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
  2. zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
  3. koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS
    w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
  4. posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
  5. w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
  6. plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
  7. możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
W ramach KFS mogą być sfinansowane koszty w wysokości 80% całkowitych kosztów kształcenia, 20% pokrywa pracodawca. W przypadku mikroprzedsiębiorstw KFS pokryć może 100% kosztów kształcenia. W obu przypadkach łączny koszt kształcenia na jednego uczestnika w danym roku nie może przekraczać kwoty 300% przeciętnego wynagrodzenia.
Środki z KFS stanowią pomoc udzielaną zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy deminimis
 
Wniosek wraz z załącznikami będzie można składać zgodnie z informacją i dokumentami umieszczonymi na stronie internetowej

Wnioski, które wpłyną w innym terminie lub w innej formie niż wskazana przez Urząd nie będą podlegały rozpatrzeniu.

Więcej informacji Powiatowy Urząd Pracy w Zambrowie, ul. Fabryczna 3, pokój 313,
tel. 86270 82 30, 
agata.glebocka@zambrow.praca.gov.pl

Informacje o publikacji dokumentu

Menu Display