Informacja o szkoleniach w ramach tzw. „Ginących zawodów"

Print Drukuj

Ochotnicze Hufce Pracy w całym kraju realizują szkolenia w ramach zawodów uznawanych powszechnie za ginące, ale z przyszłością. W tym celu w ECKiW w Roskoszy powstała „Wioska zawodów ginących", gdzie młodzi ludzie mogą uzupełnić wykształcenie kierunkowe o moduły, które poprzez swoją unikalność stają się konkurencyjne i poszukiwane. Wybierając rodzaj szkoleń kierowaliśmy się także aktualnym zwrotem w kierunku tradycji, rękodzielnictwa, rzemiosła i folkloru. W związku z tym zwracamy się z prośbą o współpracę w zakresie rekrutacji uczestników i upowszechnianiu projektu poprzez zamieszczenie informacji o naborze na państwa stronach internetowych.
Niżej przedstawiamy zwięzłą charakterystykę poszczególnych szkoleń wraz z informacjami dodatkowymi:
1.Rekrutacja
W szkoleniu mogą wziąć udział osoby:
- bezrobotne i poszukujące pracy- uczące się w wieku 18-25 lat (młodzież ucząca się będzie kierowana na turnusy wakacyjne)
2.Zakres kursów:
Dopuszczenie uczestnika do udziału w kursie związane jest z posiadaniem przez niego kwalifikacji w następujących zawodach pokrewnych:
L.p Zawód podstawowy – wyjściowy do podjęcia szkolenia Kierunek szkolenia w ramach ginących zawodów
1 ślusarz kowal, podkuwanie koni, kowalstwo artystyczne
2 stolarz stolarz, renowacja mebli
3 murarz/tynkarz/monter zabudowy i robót wykończeniowych brukarz, kamieniarz
4 murarz/tynkarz/monter zabudowy i robót wykończeniowych zdun
5 kucharz i zawody pokrewne cukiernik wg tradycyjnych receptur
6 kucharz i zawody pokrewne piekarz wg tradycyjnych receptur
7 kucharz i zawody pokrewne wędliniarz, masarz
8 krawiec tkacz, krawiec
9 dekarz dekarz, strzecharz, gonciarz
Uczestnikiem kursu może być również osoba, która ukończyła przygotowanie zawodowe w formie przyuczenia do wykonywania określonej pracy.
3. Forma kursów
Szkolenia trwają średnio 96 godzin dydaktycznych realizowanych w ciągu 12 dni (w tym 11 dni szkoleniowych i 1 dzień wolny – niedziela)
Zakłada się, iż uczestnicy szkoleń i instruktorzy pozostaną w ECKiW w Roskoszy przez cały czas trwania szkolenia, łącznie z dniem wolnym.
Każde szkolenie kończy się egzaminem sprawdzającym nabyte umiejętności, zgodnie z obowiązującymi przepisami, który zostanie przeprowadzony przez Izbę Rzemieślników i Przedsiębiorców z Lublina. Szkolenia nie kończą się nadaniem tytułu czeladnika ani żadnym mu równoważnym.
4.Założenia organizacyjne
- udział w szkoleniu jest bezpłatny
- uczestnicy będą mieli zapewniony transport (na zasadzie dofinansowania kosztów dojazdu) z miejsca zamieszkania do ECKiW w Roskoszy i w drodze powrotnej po zakończeniu kursu
- ECKiW zapewni uczestnikom szkoleń noclegi i wyżywienie przez cały czas trwania szkolenia łącznie z dniem wolnym - niedzielą)
- szkolenia prowadzić będą wykwalifikowani i doświadczeni instruktorzy praktycznej nauki zawodu  na warsztatach posiadających niezbędne i unikatowe wyposażenie w kontekście zawodów ginących jak również ich odniesienia do wykorzystania współcześnie
- uczestnicy zostaną objeci ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) w trakcie trwania szkolenia oraz dojazdu i powrotu z ECKiW w Roskoszy
- każdy uczestnik otrzyma materiały szkoleniowe, a po pozytywnym zakończeniu szkolenia certyfikat poświadczający zdanie egzaminu sprawdzającego na druku MEN oraz dyplom uczestnictwa wystawiony przez Komendę Główną OHP
- szkolenia wzbogacone będą o moduł doradztwa zawodowego

Terminarz przewidzianych turnusów przesyłamy w załączeniu.
W razie wątpliwości i pytań, a także w przypadku skierowania osoby zainteresowanej prosimy kontaktować się z pośrednikami pracy Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Łomży oraz MCK w Zambrowie
p. Anna Łomotowska
p. Bożena Brzeziak
tel. 086 216 33 08
p. Agnieszka Andrzejczyk
tel. 086 271 12 15
e-mail: ceipm.lomza@ohp.pl
            a.andrzejczyk@ohp.pl

 

Załączniki

Harmonogram szkoleń_GZ_2018
Harmonogram szkoleń_GZ_2018.xlsx 12 KB
Informacje o publikacji dokumentu